- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

ABD ve dünyada son durum

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Koronavirüs sa*lgını tüm dünyayı etkileyip c*an almaya devam ediyor. Sa*lgının en fazla etkilediği ABD’de c*an k*aybının yüksek olduğu New York’taki adalardaki toplu **ezar görüntüleri tüyleri ür*pertti.

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 1,6 milyonu aşarken ilk sırada 466 bin 299 ile ABD yer alıyor. ABD’de en fazla etkilenen yerler arasında bulunan New York eyaletinde c*an k*aybı 5150’yi aştı. Sa*lgın nedeniyle kapasitesi dolan hastanelerde m*orglar da dolunca geçici m*orglar kurulmuş ancak bunların da yetmeyebileceği açıklanmıştı. Ö*lümlerin hızla arttığı bölgede ürküten kareler ise Reuters’tan geldi.

Mah*kumlar da çalışıyor

Reuters’ın New York’un Hart ve Rikers Adası’nda drone ile çektiği görüntülerde koronavirüs nedeniyle ö*lenler için toplu m*ezar kazıldığı ve üst üste t*abutların konulduğu görülüyor.

Toplu m*ezar kazımında işçilerin ve aynı zamanda bir ha*pishane olan Rikers Adası’ndan mahkumların yardımcı olduğu belirtiliyor.

Trump’ın açıklamaları endişeye yol açtı

Ülkedeki virüs vakaları ve ö*lümlerinin hızla artmasına ilişkin Trump, “Ö*lü sayısı bakımından tahminlerin de altında bir sayı yakalamaya çalışıyoruz. Umarım 100 bin tahmininden daha az insan ö*lür” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 600 bini aştı

Dünya genelinde can k*aybı 94 bini aşarken, Avrupa’da can k*aybı 60 bin oldu. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 1 milyon 605 bin 343’e ulaştı.

En çok vaka görülen ülke 468 bin 895 ile ABD olurken, onu 153 bin 222 vakayla İspanya, 143 bin 626 ile İtalya, 118 bin 235 ile Almanya ve 117 bin 749 ile Fransa izledi.

Salgının ortaya çıktığı Çin’de ise 81 bin 907 vaka kayda geçti. Vaka sayıları 10 bini aşan ülkeler şöyle sıralandı:

İran (66 bin 220), İngiltere (65 bin 77), Türkiye (42 bin 282), Belçika (24 bin 983), İsviçre (24 bin 51), Hollanda (21 bin 762), Kanada (20 bin 765), Brezilya (18 bin 176), Portekiz (13 bin 956), Avusturya (13 bin 244), Güney Kore (10 bin 450) ve Rusya (10 bin 131).

İngiltere Başbakanı Johnson yoğun bakımdan çıktı

Yeni tip koranavirüs (C*ovid-19) tedavisi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 3 gün sonra yoğun bakımdan çıktığı bildirildi. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Başbakan, bu akşam yoğun bakımdan odaya alındı. Burada iyileşmesinin ilk evresi boyunca yakından takip edilecek.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Johnson’ın “moralinin gayet iyi olduğu” kaydedildi.

İspanya Covid-19’la mücadele için OHAL’i 26 Nisan’a kadar uzattı

İspanya’da yeni tip koronavirüs (C*ovid-19) salgınıyla mücadele amacıyla 14 Mart’ta ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) 26 Nisan’a kadar uzatıldı. Sol koalisyon hükümetinin, OHAL’i ikinci kez uzatma kararı, meclis genel kurulunda görüşülüp oylandı.

C*ovid-19 önlemlerinden dolayı meclisteki 350 milletvekilinden sadece 43’ü genel kurul salonuna geldi, diğer milletvekilleri dijital sistemle evlerinden oy kullandı.

AB’nin 27 üyesi ekonomik krizle ortak mücadele için anlaştı

Hafta başında görüş birliğine varamayan Avrupa Birliği üye ülkelerinin maliye bakanları bu defa koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik yıkıma karşı ortak hareket etme konusunda anlaştı.

Eurogroup sözcüsü Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire anlaşmayı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Le Maire ilk etapta 500 milyar euroluk bir kaynak sağlanacağını sonrasında da ilave fonlar oluşturulacağını vurguladı. AFP’ye konuşan kaynaklar tartışmaların kilitlenmesine yol açan Hollanda ikna edilerek ortak bir anlaşma zemini bulunduğunu aktardı.

Alman gazetesinin “İtalya-mafya” benzetmesi, İtalya’nın tepkisini çekti

Alman gazetesinin, “İtalya’ya giden paraların kontrol edilmesi gerektiği çünkü İtalya’nın Brüksel’den talep ettiği bu paraların ülkedeki mafyaya gittiğini” ima eden yönündeki yorumları, İtalya’da siyasilerin sert şekilde tepki göstermesine neden oldu.

Dışişleri Bakanı Di Maio, Facebook’tan yaptığı açıklamada, Alman gazetesi Die Welt’in yorumunu eleştirdi.

Yeni bir polemik açmak istemediğini belirten Di Maio, “Zaten burada bunun için de vaktimiz yok ama Alman gazetesinin kullandığı bu tonu, kabul edilemez ve utanç verici bulduğumu belirtmeme izin verin. Berlin’in onları kınamasını ve mesafe koymasını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Cibuti ve Malta’da ilk ö*lümler yaşandı

Birleşmiş Milletler (BM), Kovid-19 salgını nedeniyle barış gücü askerlerinin yeniden konuşlandırılmasını askıya aldı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in oğlunda Kovid-19 tespit edildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Kovid-19 salgını nedeniyle Yemen’de perşembe gününden itibaren 2 haftalık ateşkes ilan etti.

Cibuti ile Malta’da Kovid-19 kaynaklı ilk ölümler meydana geldi.

Binlerce kişi Vuhan’dan ayrıldı

Endonezya’da kamu çalışanlarının Ramazan Bayramı izinleri iptal edildi.

Nijerya’da 2 bin 600 mahkuma af çıkarıldı.

ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 4 Nisan ile biten haftada beklentileri aşarak 6 milyon 606 bin oldu.

Fransa’da İçişleri Bakanlığının 1400 personelinde Kovid-19 tespit edildi.

Botsvana’da meclis üyelerine sağlık taraması yapan bir çalışanda Kovid-19’a rastlanması nedeniyle kabine üyeleri ve milletvekilleri karantinaya alındı.

Salgının ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinden 76 gündür süren karantina uygulamasının 7 Nisan’da kaldırılmasıyla binlerce kişi ayrıldı. 11 milyon nüfuslu şehirde, otobüs terminalleri ve tren istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

New York Times gazetesindeki haberde, “Kovid-19’un Asya’dan değil Avrupa’dan New York’a taşındığı” iddia edildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu kez de virüs önlemsiz askeri tatbikata katıldı

Dünya corona virüs tehdidi nedeniyle ciddi önlemlere başvururken, ülkesini kapalı bir rejimle yöneten Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un tavrı yine fark yarattı. Kısa menzili füze denemesini maskesiz yerinde izleyemesinin ardından Kim, bu kez de hiçbir önlem almadan askeri tatbikata katıldı.

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir