- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

BAKAN’DAN DEPREMLE İLGİLİ FLAŞ UYARI İŞTE RİSKLİ İLÇELER

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Çevre ve Şehircilik Bakanı ömrünü tamamlayan 4 fay hattının her an patlayabileceğini söyleyerek Kartal, Beykoz, Sarıyer, Avcılar ve Büyükçekmecede risk olduğunu belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı İstanbul depremiyle ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı. İstanbulda Kartaldan başlayarak Beykoz doğru, Sarıyer başlayarak Avcılara ve Büyükçekmeceye doğru deprem riskinin yüksek olduğunu kaydeden Bakan 7 milyon bina yenilenmeli dedi.

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Türkiye topraklarının yüzde 42 si deprem riski altında olduğunu belirten 1999 sonrası yapılan binaların biraz sağlam olduğunu kabul ediyoruz. 1999 da yönetmelik değişikliği var. Yeni binalar biraz sağlam. 5 milyon civarında. 1999 öncesi 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli. Yani 6-7 miyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özellikle en büyük risk İstanbulda. 4 Fay kırığı var. Dördününde zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının görüşü şu 2030 a kadar İstanbulda büyük ihtimalle deprem olur. 2050 diyenler azınlıkta. Büyük çoğunluğu 2030 u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak dedi.

NERELER ÇOK RİSKLİ? İstanbul en riskli bölgelerinin kıyı bölgelerini olduğunu söyleyen Deniz kenarları.
Kartaldan başlayarak Beykoza doğru, Sarıyerden başlayarak Avcılara ve Büyükçekmeceye doğru, özellikle birkaç katın üzerinde olanlar riskli gözüküyor. 1999 dan önce yapılanlar. Bunun için çok hızlı olarak kentsel dönüşümün uygulanması lazım. Bunu yapacak olanlar belediyeler. Projelerini getiren belediyelere yardımlarımız oluyor. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız hiç aldırış etmiyor. Vatandaşlarımızın üzerine düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak. Belediye başkanı arkadaşlar vatandaşlarımızı zorlasınlar. Projeleri bize getirsinler dedi.
- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir